Буки, каньйон Гірського Тікича

Буки –  це  селище міського типу в черкаській області. Більш схоже на невеличке село, без якихось особливих принад, способів провести вільний час та новітніх проявів цивілізації. Та в самому центрі тут є те, що без сумніву варто побачити – живописні скелі, каньйон, водоспади. 

Як розповідає легенда, отримало свою назву через те, що раніше тут росла величезна кількість буків.

Незважаючи на те, що територія Маньківського району Черкаської обл. є рівнинна, спогад про скелі викликає  здивування. Та вони існують і приваблюють туристів зі всієї України уже багато років, тут навіть знімали кілька українських фільмів. Декілька років тому на скелях проклали скелелазні маршрути, зараз є можливість вибрати від 5b до 8с (класифікацію можна  подивитись на www.extremeua.com).

Та крім можливості полазити, кожен може насолодитися прекрасною природою – бурхлива річка, неймовірний водоспад Вир, для любителів старовини є залишки старого млина, неподалік від нього можна побачити старі жорна. До того ж, в Буках була збудовано перша ГЕС, де також можна побродити, адже її залишки є ще й до сьогодні. По іншу сторону мосту можна побачити греблю та “культовий” пам’ятник Леніну на високому постаменті.

В 1972 році даному об’єкту було присвоєно статус державної пам’ятки природи місцевого значення.

Відразу за водоспадом природа створила Буцький каньйон, розташований на 800 мнижче греблі колишньої Буцької ГЕС, що являє собою оригінальний скелястий берег з виступами сірого граніту, висотою близько 30 метрів. Довжина каньйону біля 2,5 км, ширина – 80 м. Площа, що підлягає природоохоронним заходам -80 га.

Іноді Буцький каньйон називають «маленькою Швейцарією».

Дістатися  з Києва можна рейсовим автобусом Київ – Маньківка (через Буки,треба уточнювати, є такі, які не заїжджають). Якщо стартова точка у вас інша, вам потрібно орієнтуватись на Жашків або Маньківку, а звідти уже добиратись до Буків маршрутками/автобусами (25-30 км).

На території Буцького  каньйона можна ставити намети ,  або ж винайняти квартиру/кімнату  у місцевих. Єдиним недоліком цього казкового місця є його занедбаність. Численні пікнічники , екскурсії, недотуристи  та місце відчутно засмітили деякі ділянки . Тож якщо ви навідаєтесь в це неймовірне місце внесіть свій маленький вклад в “красу” та приберіть не лише за собою, але й по можливості щось після інших.

Приємних подорожей ти повних вражень!!!

фотографії Сергій Криниця