Олешківські піски

 

Олешківські піски /Алешковские пески- це  піщаний масив на півдні України, розташований за 30 км на схід від міста Херсон у Цюрупинському районі, біля узбережжя Чорного моря. Часто Олешківські піски називають найбільшою пустелею Європи, але в цьому твердженні правди менше ніж нам хотілось.  Найбільша пустеля Європи  це Рин-піски , наша пустеля по праву вважається другою за розміром. Також більш вірно називати піски напівпустелею оскільки клімат (кількість опадів) значною мірою відповідає саме цій категорії… Але кому важливо, що  Олешківські піски не найбільші в Європі та не такі люті як Сахара? Вони по праву заслуговують вашої уваги!!!

“Олешківські піски  являють собою першу надзаплавну терасу р. Дніпра, складаються з  7 арен – Основ`янська, Збурівська, Козаче-Легерська, Олешківська, Іванівська, Виноградівська, Кінбурнська, які відокремлені одна від одної долиноподібними зниженнями. Всі арени мають горбисту поверхню. Коливання висот досягає 15-20м. В міжаренних зниженнях лежать озера, солончаки. На відносно родючих пісках формувались  ліси. Опис таких лісів належить ще Геродоту, який відвідав цю місцевість 2400років тому й назвав її Гілеєю ( полісся / олешшя).  Під впливом господарської діяльності людини ліси в 13-18 ст. були знищені. Еоловий рельєф сформувався за відсутності лісів.”

Географічна енциклопедія України

 Утворенню пустелі на території України потрібно завдячувати саме людській діяльності. Стародавні ліси були знищені , на заміну лісам прийшли степи та невеликі піщані масиви. А  згодом активне скотарство (випас овець) створило Олешківські піски якими ми знаємо їх зараз. Рослинність яка стримувала ерозію зникла і пустеля почала відвойовувати собі територію.  В 1834 році піски почали закріплювати висадкою дерев, зараз Олешки оточують вражаючі за розміром штучні ліси.

Тривалий час Олешківські піски були закритою /секретною зоною. На території пустелі знаходився військовий полігон. Зараз в піщаному масиві знаходиться безліч вибухонебезпечних об’єктів. Бомбометання  на довгі роки лишило свої сліди , та продовжує забирати життя ( шукачів металобрухту). Туристам здебільшого боятись нічого, але варто бути уважними та обережними.

Олешківські піски це піщані дюни та бархани на скільки бачить око. Висота піщаних кучугурів сягає 5-7 метрів. Рідка рослинність деінде пожвавлюється біля оаз (маленьких озер). В пустелі можна натрапити на вовків, зайці, піщанок вужі та комах. Життя відчутно пожвавлюється на межі пустелі та лісу.

Олешківські піски в силу своєї загадковості та можливо через короткотривалий закритий режим ( військовий об’єкт) обросли легендами та міфами. Одна з найбільш цікавих легенд Олешя це легенда про характерників. Вважається що козаки характерники проходили в пісках своєрідний обряд ініціації. Вони повинні були наодинці вижити в суворих умовах пустелі близько місяця без їжі та води.  Легендарний Сірко, який наводив жах на ворогів, став характерником саме після випробування пісками.

Ми не радимо вам випробовувати долю, але неодмінно  радимо завітати в такий незвичайний куточок нашої країни. Дістатись Олешківських пісків ви можете наступним чином.

Херсон
?

маршрутка Цюрюпінск
дизель/маршрутка Раденськ або Великі Копанки
?
своїм ходом
по карті

 Пустыня в Херсонской области