Рюкзак, основи вибору

Рюкзак, наплічник, рюк – це  не просто гарні слова, але й неймовірно функціональна та корисна річ. Безліч людей у всьому світі не уявляють собі життя без рюкзака. Наплічники супроводжують нас як в банальних походах за покупками, так і в складні експедиціях на край світу.

Якщо ви поділяєте нашу любов до рюкзаків, то ви зайшли на потрібний сайт і ми допоможемо вам підібрати рюкзак, який максимально точно відповідатиме вашим потребам.

Ми радимо відмовитись від використання старих радянських рюкзаків типу «колобок» або «ярмак» та похідних версій. Ці рюкзаки були доречні свого часу, але часи змінюються і зараз краще використовувати сучасні рюкзаки з відповідними конструкціями та матеріалами. Звісно, якщо ви прихильник «олдскульних» походів, то цей вибір саме для вас, але надалі ми будемо розглядати лише сучасні моделі рюкзаків.

При виборі рюкзака ключовими є наступі параметри:

- об’єм
– спина
– матеріали
– фурнітура
– функціональність
– регулювання / підгонка

За oб’ємом рюкзаки умовно можна поділити на наступні групи:

- до 35 літрів – штурмові рюкзаки
Рюкзаки такого розміру ідеально підходять для коротких одноденних мандрівок або радіальних /штурмових виходів. Значною перевагою є мала вага, але невеликий об’єм суттєво зменшує коло їх застосування. Відносити такі рюкзаки виключно до прогулянково /штурмових не варто, оскільки є багато туристів, які прекрасно використовують їх в більш тривалих походах. Для використання малорозмірних рюкзаків в тривалих походах потрібен досвід.

- 35 – 60 літрів – середнього розміру / туристичні рюкзаки
Рюкзаки середнього розміру – це більш універсальна група. З таким наплічником можна як вийти на прогулянку в ландшафтний парк, так і піти в тривалий автономний похід. Рюкзаки такого об’єму ідеально підходять для жінок, не варто перенавантажувати прекрасних туристок:)

- 60 – 130- експедиційні рюкзаки
Експедиційні рюкзаки- це рюкзаки для тривалих подорожей, але вам так само комфортно буде з цим рюком і в поході вихідного дня (ПВД). Рюкзаки цієї групи бувають об’ємом до 130 літрів, але це не означає що чим більше, тим краще. Оптимальним об’ємом можна вважати 70-85 літрів, з таким рюкзаком ви можете вирушати в будь-яку подорож.

 

Спина та лямки

В умовах походу вам доводиться всю вагу нести на своїх плечах. Саме тому комфортність спини та лямок рюкзака має величезне значення. Переважна більшість наплічників мають жорстку конструкцію спини з металевим (алюмінієвим ) каркасом . Така конструкція додає ваги рюкзаку, але ефективно перерозподіляє навантаження. Спина сучасного рюкзака складається з багатьох “подушечок” , м’яких вставок, які зменшують натирання та роблять рюкзак дійсно комфортним. Проміжки між такими подушечками покращують циркуляцію повітря. Деякі виробники малюють дуже гарні схеми, які обіцяють нам сухі спини. Певною мірою подібні “повітряні” системи відчутно збільшують комфорт, але не варто чекати сухої спини.

При виборі рюкзака зверніть увагу на ширину лямок, для великих експедиційних рюкзаків справедливим є твердження ” чим ширше/товще, тим краще”. Вузькі/тонкі лямки будуть впиватись в ваші плечі, перетворюючи походи на випробування.

99% туристичних рюкзаків оснащені поясною лямкою. Тому питання вибору рюкзака без пояса практично не постає, але, якщо ви звикли ходити без нього, ви можете застібнути поясну лямку довколо рюкзака та насолоджуватись мандрами. Також ви можете підібрати модель зі зйомним поясом.

 

Матеріали та фурнітура

Часом в складних походах туристи переносят в своїх рюках спорядження та речей до половини власної ваги. Витримати такі навантаження можуть тільки рюкзаки, які пошиті з міцних матеріалів. Матеріали, в яких ви можете бути впевненні: Cordura, Ripstop-Polytex, треба нормальний список .

Звертайте увагу на те, яка фурнітура використана в вашому наплічнику. Якщо це Duraflex , YKK – будьте впевнені, що вона вас не підведе . Якщо фурнітура “no name” або просто не викликає довіри, ви звісно можете придбати хорошу річ , але ризик придбати “проблему” досить високий.

Що трапляється з неякісною фурнітурою:
- фастекси (застібка на поясній лямці/клапанах рюкзака/інших деталях) перестають тримати
- трьохщелка (фіксатори які регулють довжину строп на плечевих лямках та інші регулювання спини/пояса) не фіксують /протравлюють стропу, тим сами роблять регулювання рюкзака неможливим
- блискавки, особливо водонепроникні, виходять з ладу

Також уважно перевірте якість пошиву. Всі строчки повинні бути закріплені по краям “зворотнім ходом”, Подібні проблеми не зустрічались в іноземних марках, а українські виробники, нажаль, часом цим грішать.

Функціональність (складові рюкзака)

Зручніть рюкзака та його функціональність визначають “дрібнички”, які полегшують ваше життя.

- Нижній доступ в рюкзаку стає вам в нагоді тоді, коли вкрай необхідно дістати якусь улюблену і надзвичайно необхідну “штучку” майже з самого дна рюкзака. Хоча на біваку ви все одно дістаєте абсолютно всі речі з рюкзака і, можливо, навіть ніколи не скористаєтесь нижнім доступом, але його наявність та використання може стати зручною та корисною звичкою. Дуже добре якщо нижнє відділення рюкзака має додаткову перегородку від основного.

- Клапан – це, верхнє відділення рюкзака для дрібних речей, які можна легко та швидко дістати. Клапан зазвичай складається з великого верхнього відділення та маленького внутрішнього (для документів та цінних речей). Клапани бувають фіксовані та регульовані /зйомні . Фіксовані клапани менш функціональні за регульовані, оскільки не дозволяють збільшувати об`єм рюкзака. В деяких моделях, знявши клапан, його можна використовувати як маленький рюкзак.

- Туба – це “рукав” з міцної але легкої (зазвичай плащової) тканини, що є своєрідним продовженням рюкзака з затяжкою на кінці. Туба додатково захищає речі в середині рюкзака від бруду та вологи. Якщо ваш рюкзак має регульований клапан, то туба може дуже суттєво збільшити його об’єм.

- Компресійні ремені – це стропи, якими можна стягувати рюкзак, а також кріпити спорядження з-зовні (навіска). Краще не зловживати розміщенням речей з-зовні рюкзака ( можна пошкодити / загубити, також навіска заважає при пересуванні через зарослі), але компресійні стяжки дуже сильно допомогають і є невідємним атрибутом, яким ви обов язково скористаєтесь.

- Кишені зайвими не бувають і чим більше їх, тим ліпше . Дрібні речі не завжди поміщаютья в клапані та і зручніше розкласти їх так, щоб доступ був максимально зручним.

 

Підгонка / налаштування рюкзака – це одне з головних понять, з яких ви повинні починати свій вибір. Навіть якщо ви придбаєте дуже хороший рюкзак і не зробите потрібні налаштування, він буде для вас по зручності як мішок з “…”.

Рюкзаки бувають двох типів
- фіксованою спиною
Такі моделі мають зафіксовані лямки та не дозволяють переміщувати їх по відношенню до пояса рюкзака. Тут доступним регулюванням є лише довжина лямок. Якщо ви купуєте модель з фіксованою спиною, переконайтесь, що вона підходить під ваш зріст.

– регульованою спиною
Такі рюкзаки мають змінну ростовку і дозволяють підігнати спину під ваш зріст. Більш складна система дозволить вам налаштувати наплічник саме під вас та ваші анатомічні особливості.

Узагальнені поради:

1. Перед купівлею рюкзака проконсультуйтесь зі знайомими туристами або задайте питання на форумі.

2. Обирайте літраж рюкзака відповідно до сфери його застосування

3. Якщо ви обираєте експедиційний рюкзак, зверніть увагу на лямки (ширина / комфорт)

4. Вибирайте наплічник з якісних матеріалів та хорошою футнітурою

5. Зверніть увагу на якість швів, перевірте, щоб всі шви були добре закріплені по краях

6. Перевірте ( де це можливо) щоб стропи були застрочені не біля самого краю (тут треба фотку або номально розписати)

7. Обирайте моделі з максимально потрібною “начинкою” (кишені , компресійні ремені) . Багато моделей мають суто декоративні елементи, застосування яким ви навряд чи знайдете.

8. Підбирайте рюкзак таким чином, щоб регулювання спини підходило саме для вашої статури.

9.

10

11.

Перевірені / рекомендовані моделі рюкзаків
1.
2.
3.
4.