Спальний мішок, основи вибору

 

Назвати туриста “балуваною Галею” навряд можна.  Досвідчений мандрівник певно може заснути і на гвіздках, але це не означає, що нам не хочеться тепла та комфорту після сповненого пригод дня.

Правильний підбір спального мішка, який дасть вам змогу відновлювати силу  є вкрай важливою справою.
Ми зупинимося на кількох ключових моментах які  допоможуть вам обрати спальник.

1. Форма
Ковдра (одіяло) – це спалий мішок прямокутної форми
Переваги: 
– комфорт (прямокутна форма максимально наближена до ліжка та розміри спального мішка дозволяють відпочивати з більшим комфортом.
– зшивка  ( спальники прямокутної форми  дуже зручно та логічно зшиваються між собою). Про зшивки ми більш детально розповімо далі в статті.
Недоліки:
– надмірна вага ( спальні мішки такої форми відчутно важчі за  мішки “кокони” того ж температурного діапазону)
– менша теплоізоляція ( комір спального мішка та його капюшон мають менш продуману конструкцію ніж кокон)

Кокон ( жлобнік) – спальний мішок анатомічної форми
Переваги:
– Теплоізоляція  ( конструкція продумана таким чином щоб максимально мінімізувати втрати тепла (продуманий капюшон, внутрішні накладки на блискавці , внутрішній комір, анатомічна форма))
– зменшена вага
Недоліки : на нашу думку ця конструкція  спального мішка не має відчутних недоліків, хоча все індивідуально.

2. Матеріали
Ми наполегливо радим не використовувати старі ватні спальні мішки. Подібна економія може зіпсувати вам  любу подорож ( якщо у вас є питання стосовно цих спальників пишіть в коментарях).

Сучасні спальні мішки бувають двох типів :
Синтепонові спальні мішки – це спальники з наповнювачем з штучних волокон. Існує безліч різноманітних різновидів утеплюючих матеріалів , від звичайного синтепону до волокон завитих в спеціальну форму що збільшує теплоізоляцію. Також наповнювачі відрізняються “якістю” волокон.  Ми не будемо описувати всі можливі варіанти синтетичних наповнювачів в цій статті ,  ми повернемося до подібного лікбеза в наступних публікаціях.
На нашу думку синтепонові спальні мішки не мають суттєвих недоліків, якщо ви підберете такий спальник  він вірно служитиме вам.
Пухові спальні мішки – це спальники наповнені пухом та пір’ям. Пухові спальники ідеально підходять для зимових походів.  Вони значно легші за свої синтепонові аналоги.  В співвідношенні темло/вага пухові спальники не мають конкурентів. Суттєвим недоліком пухових мішків є те що при замоканні його практично неможливо просушити в похідних умовах ( ми не рекомендуємо використовувати “пуховики ” в міжсезонних або просто “дощових” походах). Також пухові спальники досить вибагливі в плані догляду за ними (прання).

3. Температурний режим
Всі спальні мішки мають маркування температурного режиму.

Верхня межа  – це температура  вище  якої спальник перетворюється в “сауну” , але як кажуть “пар кісток не ломить”.  Цей параметр досить відносний і на нього можна не звертати увагу. Також багато туристів  вважать верхню межу спальника, температурою жіночого комфорту.

Температура комфорту -  це температурний режим при якому вам добре як вдома(: Також цю температурну межу можна рахувати як жіночий  екстримом.

Екстрим – це крайня температурна межа спального мішка. За цією межею починаються гіпотермія та обмороження . спати в спальному мішки навіть за температури наближеної до граничної  дуже не комфортно.

Введення в градацію окремої жіночої шкали викликано виключно тим фактом, що переважна більшість жінок мають відмінну терморегуляцію ( сильніше мерзнуть ніж чоловіки). Ми любимо туристок і хочемо, щоби вам було добре.

Зшивка – це спосіб поєднання спальних мішків . Блискавки  послідовно застібаються, тим самим створюють один великий спальний мішок.  В зшивці одночасно може спати 2-3 людини . Зазвичай спальні мішки зшивають щоб збільшити температурний діапазон .

Сподіваємось, що ви вже отримали певне уявлення який спальний мішок ви будете собі вибирати.
Наведемо деякі поради :

1. Обирайте температурний режим спального мішка “з запасом” . Навіть якщо ви плануєте ходити лише в літні походи температура комфорту має бути близько +5 – 0 С?.

2. Якщо в ваших планах є зимові походи , варто придбати окремий спальний мішок для цих цілей, з температурним режимом  -10 С?  комфорт.

3. Купуйте спальні мішки виключно в спеціалізованих магазинах. Крім гарантії якості матеріалів вам гарантують відповідність температурних режимів . Спальні мішки придбані в супермаркетах  не відповідають заявленим температурним режимам.

4.  Звертайте увагу на фурнітуру . Блискавки слабке місце любого спального мішка,  також якщо ви плануєте зшивати спальні мішки переконайтесь що блискавки мають однаковий розмір та структуру.

5. Підбирайте спальні мішки відповідно до свого зросту.  Не соромтесь обирати “дитячі ” спальні мішки якщо їх розміри вам підходять.

6. Зберігати спальні мішки потріно в розгорнутому вигляді.

7. Дуже добре, коли спальники мають міжнародну EN сертифікацію з температурного діапазону ( тобто заявлені температурні диапазони відповідають дійсності)