Чорногора

Можливо самий мальовничий куточок українських Карпат. З висоти двох тисяч метрів можливо повністю оцінити красоти нашої країни

 

Найвищий гірський масив Українських Карпат, у межах Закарпатської та Івано-Франківської областей. Простягається на 40 км між долинами річок Чорної Тиси, Білої Тиси та Чорного Черемошу. Чорногора – крутосхиле середньогір`я, над яким підносяться вершини головного хребта. Складається переважно з флішу, подекуди є виходи вулканічних порід. Схили глибоко розчленовані, у верхній частині виражений альпійський рельєф з льодовиковими формами (карами, трогами, цирками). Поширені кам`яні осипища. Схили вкриті ялиновими і буковими лісами, на вершинах – полонини. Район туризму.

“Географічна енциклопедія України” т-3

Відчути велич Чорногірського хребта з сухої витримки енциклопедії неможливо. Ми спробуємо описати її локанічно, але так щоби вам захотілось пакувати рюкзак та збиратись в дорогу.

На Чорногорі досить чітко виділяються три рослинні зони . Ліси які підступають до хребта  з усіх боків,  поступаються субальпійській  зоні на висоті 1350 -1500 метрів . Далі іде зона жерепу , що щільно переплітається стіною. Не намагайтесь зрізати , шукати “сократи” ,  втративши стежку ви можете на довго застрягнути на підступах до хребта.  Приблизно 1600 м і ви виходите  на альпійські луги, байдуже що ви не в Альпах перед вами неймовірні пейзажі , різнотрав’я та стежки я майже неможливо згубити і лишається лише насолоджуватись мандрами.

Верхів я хребта в переважній більшості лугові з виходами скальних порід та морени. Найбільш вкритий мореною Бребенескул  та прилеглі вершинки, стежка на траверсах цієї величної гори частенько “губиться” в камінні. Пересуватись хребтом зручно та просто , Чорногора не створює жодних проблем з орієнтуванням.  Стежки однозначні, практично всі вершини мають траверси також відчутно спрощують орієнтацію на місцевості  вказівники (напрямок , час руху {дуже орієнтовний} , назви вершин/полонин, висота).

В наш час Чорногора є адміністративним кордоном між Івано-Франківською та Закарпатською областями, але слід зауважити що хребет свого  часу був румунським кордоном. На схилах та перед вершинах збереглось багато військових укріплень (кам’яних бліндажів та окопів) .
Одним з найбільш популярних об’єктів є Обсерваторія ( “білий слон” ) вона височіє на горі Піп Іван і справляє досить сильне враження . Якщо вас цікавить більш детальна інформація про обсерваторію , вам сюди.

Відкриті схили хребта дозволяють споглядати панорами  як українських Карпат так і трішки зазирнути в Румунію. Чорногірський хребет багатьох туристів приваблює саме висотами . Саме на Чорногорі знаходяться всі найвищі вершини України:

  • Говерла (2061 м)
  • Бребенескул (2032 м)
  • Піп-Іван (2022 м)
  • Петрос (2020 м)
  • Гутин Томнатик (2016 м)
  • Ребра (2001 м)

Висота чорногірських вершин не є мірою їх привабливості, відвідавши лише Говерлу ви не складете повного уявлення про хребет. В кожній є своя особливість, кожна подарує вам щось відмінне . Переважна більшість туристів оминають Гутин Томнатик , він “строїть ” дещо осторонь і просто лінуються на нього підніматись,  але саме він дозволяє розгледіти хребет з найбільш вдалого ракурсу(суб’єктивна думка).

Безперечною прекрасою хребта є озера. Всі вони льодовикового походження та мають кришталево чисту, холодну воду. Несамовите та Бребенескул – це найвищі озера України та ідеально підходять для ночівлі. Більш детально ми розповімо про озера Чорногори в розділі ____. Також не можна оминути увагою Марічейку та Шибене.

Прутський водоспад – ще одна точка на карті, яку неодмінно потрібно відвідати. Саме з цього водоспаду починається Прут, який впадає  в Дунай. Перепад   всього  каскаду становить близько  80 метрів . Каскад складається з шести водограїв, висота скиду води найбільшого становить 13 метрів. Але не тільки сам водоспад вартий уваги, луки, що утворює ще “молодий” Прут, дадуть фору найкращим ландшафтним дизайнерам. Більше про водоспад читайте в розділі Прутський водоспад.

Незалежно від того чи було посушливим літо, на Чорногірському хребті немає проблем з водою в межах одного двох переходів (45-90 хв) ви неодмінно знайдете джерело з чистою водою. Також вас порадують та  додадуть сил чорниці, постійний трафік туристів виїдають ягоду, але якщо пощастить ви знайдете жадану галявинку .

Відвідавши Чорногору  ви отримаєте безліч позитивних емоцій , але не забувайте, що це гори і погода мінлива, а на хребті вона може змінюватись по кілька разів на день. Врахуйте дрібниці, поважайте природу і ваша подорож буде незабутньою.

Схема основних об`єктів .