Тясминський каньйон

Окрасою міста Кам’янки,що в Черкській області,є річка Тясмин.

Ця річка майже замкнутим колом звивається навколо Холодноярського плоскогір’я.Може видатись дивним,але від витоків річки до місця її впадіння в Кременчуцьке водосховище по прямій лінії всього 25 кілометрів.Це при тому,що протяжність течії річки майже 200 кілометрів.Підвищена хвиляста поверхня Придніпровської височини зумовила те, що Тясмин в районі Кам’янки має вигляд гранітного каньону.

До сьогодні вчені сперечаються про походження назви річки.Одні з них,з огляду на те,що річка,звиваючись,декілька раз змінює напрямок свого русла,виводять її назву від татарського “тасма”(стрічка),інші,враховуючи природні особливості берегів,які кам’яними обіймами стискають річку,схиляються до думки,що назва означає “кам’яне місце”.До речі,саме від цих кам’яних скелястих і берегів і походить назва містечка. На думку геологів, долина річки Тясмин утворилися ще за часів танення льодовика. При потеплінні величезна льодова маса відступала,згортаючи все на своєму шляху,і на її місці утворився каньон.Відбувалися ці процеси не багато не мало два мільярди років тому.Хоча цей каньон не такий величний,як Буцький каньон, все ж він має неабияке наукове значення.

Тясминський каньйон – це 12-15-метрові скелі, які велично здіймаються над річкою, мальовничий ландшафт лісостепової зони, ряд рідкісних судинних рослин і реліктовий комплекс мохів ,яких тут більше 50 видів. Скелі каньйону поросли глодом, татарським і польовим кленом. Зустрічаються тут і регіонально рідкісні рослини – папороті видів аспленій волосовидний, багатоніжка, цистоптерис. Правий берег Тясмина представлений степовою рослинністю.

Поблизу каньйона можна поставити намет та насолоджуватись красою річки в променях заходу або ж сходу сонця. Поблизу Тясминського каньону безліч джерел, тож з питною водою жодних проблем немає. Дістатись зручніше  пішки від автостанції Кам’янка, близько 10 хвилин через приватний сектор. Під’їзд на авто може бути ускладнений.

 

 


View Тясминський каньйон in a larger map

МАНДРУЙТЕ!!!

Автор статті Мандрівник
Фото Сергій Криниця